پاسخ اشکان ارشادی

توجه : متأسفانه بسیاری از وب ها از دست رفته‌اند ولی خیلی از سؤالات در ذهنم موجودست!!! و بمرور حتی کاملتر می نویسم 

[پاسخ:]

سلام بانوی گرامی

روی چشمم ، الان بیان می‌کنم و بهتر اینکه نوشتید. سعی می‌کنم جزوه یا همان کتاب را تا عید نوروز آماده کنم و قدم به قدم با من

پیش بروید.

تا آنجا که من آموخته ام بیان می‌کنم و شاید در کتب تدریسی موردی دیگر را یافتید 

توجه : اینها مصوت مرکب نیستند بلکه مصوت نوشته‌ای بنا به خط عروض هستند و استثناء دارند. 

مصوت مستثنی هستند آنهم در حالت مکتوب! 

خوشحالم که کسی مثل شما می پرسد و خوشحالم مخاطبم با کمالات و اخلاق است و اهل احترام. 

توجه کن : کلمات را به صورت ملفوظ بخوان یعنی آنگونه که خوانده می شود.

الان تمام کلماتی که خواستی مصوت اُ دارند یعنی ُ کوتاه ، مصوت اُ کوتاه ، بجز آخری یعنی موج که در ادامه می گویم : 

تقطیع می‌کنم ، ابتدا صورت ملفوظ را می نویسم.

خود ←خُد ، خُد یک بخش است ، یک هجای بلند یعنی صامت +مصوت اُ کوتاه +صامت 

خورشید ←خُرشید ، خُر / شید ، دو بخش است. دو هجا دارد اولی بلند دومی کشیده 

نوک ←نُک ، یک بخش است ، هجای بلند 

موج ←اگر موج را بمانند شرق فلات مثل افغانستان و تاجیکستان با حالت تاب دار تلفظ کنی اوی کشیده مصوت آنست! ولی اگر ساده تلفظ کنی بین کوتاه و بلندست که اگر بجای موج ، موجی باشد میتوانی همان کوتاه فرض کنی! ولی به هرصورت موج مصوت اوی کشیده دارد. 

توجه ***جدا از اختیارات شاعری ، تلفظ خود شاعر نیز با توجه به مکان زندگی اش از اختیارات شاعرست مثلا : دولت ←دُلَت ،،، ولی در تاجیک و افغان و گاه مردم روستاهای شمالغرب و غرب ( آذری و کُرد قدیمی که دیگر این نوع تلفظ ها خیلی کم صورت میگیرد و بیشتر تلفظ قشر تحصیل کرده از خودشان و تلفظ امثال من که با ایشان فارسی حرف میزنم و بندرت به زبانشان تکلم می‌کنم که تکلم نه! بلکه می نویسم! )

گاه دولت را دَوولَت ، یعنی دَ + اوی کشیده که بر واو ختم می شود و سپس ت. 

پس تلفظ ناحیه شاعر نیز شرطست ولی تعیین کلی با تلفظ متداول است یعنی در افغانستان و تاجیکستان آنرا میتوان پذیرفت و در ایران باید دولت را دُلَت خواند و تقطیع کرد. 

دولت ←دُلَت ، دُ / لَت ، دو بخش است یا دو هجا ، هجای اول کوتاه ، هجای دوم بلند 

خوب! خوشحال شدم و ممنون میشوم که اینگونه روشن و واضح بپرس.

اینجوری حداقل نامم شناخته می شود و اینکه بخش مهم بعداز دروس عروض ، تمرین با طالب شاعر شدنست. با کلمات و هجاها فرد را تمرین شعر گویی می‌کنم و این بخش را هم می نویسم و هم صوتش تهیه می‌کنم! این فوت کوزه‌گری هست و کمی زمانبرست و حول حولی نمیشه تهیه کنم،

ashkhani ، ,  ,مصوت ,تلفظ ,می‌کنم ,یعنی ,بخش است ,می‌کنم و ,می شود ,کوتاه ، ,اوی کشیدهمنبع

سخن آغازین

وبی برای شاعران عروضی ، از یادگیری تا پرسش و غیره

به امید خداوند

افسوس که نامه‌ی جوانی طی شد

آنکس که نداند و بداند که نداند....

وب نابینایان و ناشنوایان و معلولان و... حتی عموم مردم

سلام

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

گناهان کبیره شلوغی هر چی که بخوای ❤معبدعشق❤ قیمت تابلو چلنیوم با مزه ها ویترین های مغازه بهار دانلود akhbar tecnolozh9 یک برنامه نویس عاشق لینوکش